فلسفه سفره عقد چیست؟


: 1588

رسم پهن کرده سفره ی عقد پیشینه ی تاریخی زیادی در دوران ایران باستان دارد و از زمان زرتشتیان این رسم باب شده و از آنجا که ایرانیان به مراسمات کشوری اهمیت زیادی می دادند، ازدواج و سفره ای که در مراسم عقد پهن می شد نزد آنها از اهمیت به خصوصی برخوردار بوده و می باشد. امروزه دو نوع سفره عقد سنتی و مدرن در مراسمات عقد به کار برده می شود اما اگر شما می خواهید سفره عقد خود را به همان سبک و سیاق سنتی و باستانی پهن کنید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

فلسفه ی سفره عقد
رسم پهن کردن سفره عقد همانطور که در قبل اشاره شد از زمان زرتشتیان شکل گرفته و در مراسم عقد در منزل پدری دختر پهن می شود. در این سفره که عروس و داماد و مهمانان دور آن جمع شده اند، مراسم محرم شدن پسر و دختر به هم انجام می شود و از آن پس، این دو به صورت رسمی زن و شوهر اعلام می شوند. در این مراسم رسم است که داماد سمت راست عروس بنشیند و در انتها که خطبه عقد خوانده می شود هر دو حلقه ی نامزدی را در دست هم می کنند; که معمولا در انگشت چهارم دست چپ حلقه را قرار می دهند که به منظور آغاز شدن رگ عشق است چرا که انتهای این رگ قلب انسان است.

سفره ی عقد در ایران باستان به رنگ سفید بوده که این سفیدی نشانه آرزوی سفید بختی برای عروس و داماد است. در ابتدا نام سفره ی عقد، سفر گواه نام داشت و ایرانیان با این نام آن را می شناختند. آنها این سفره را به منظور نوعی تبریک و آرزوی خوشبختی برای عروس و داماد پهن کرده و با چیزهایی که بر سفره قرار می دهند و هر کدام معنی خاصی دارد برای آن دو آرزوی نیک بختی می کنند.

از جمله محتویاتی که در سفره عقد سنتی قرار می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آینه و شمعدان: آینه مبنی بر پیشینه ی آن به این منظور قرار میگیرد که داماد از طریق آن، آمدن عروس را ببیند و همچنین عروس و داماد بعد از نشستن بر سر سفره عقد یک دیگر را در آینه مشاهده کنند. شمعدان نیز به منظور داشتن یک زندگی گرم و روشن استفاده می شود.

سینی عاطل و باطل: این سینی از هفت دانه و ادویه تشکیل می شود که به منظور دور کردن چشم شیطان از زندگی عروس و داماد است.

نان سنگک: عروس و داماد باید از این نان بخورند تا مبنی بر اعتقادات خاص ایرانیان شادی و رزق و روزی وارد زندگی آنها بشود.

شاخه نبات: از شاخه نبات به منظور شیرین شدن زندگی عروس و داماد استفاده می شود.

منقل آتش: برای دور نگه داشتن چشم بد از منقل آتش استفاده می شود.

دستمال سفید بالای سر عروس و داماد: این دستمال که با سوزن و نخ هفت رنگ دوخته و بر روی سر عروس و داماد قرار می گیرد نشانه ای به معنی بستن دهان خانواده شوهر است..

قرآن و جانماز: در ابتدا به جای قرآن از اوستا استفاده میشد و به منظور درخواست سعادت و خوشبختی از خداوند است.

تخم مرغ: به منظور تداوم نسل عروس و داماد از آن استفاده می شود.

تشریفات مجالس در شیراز، تشریفات مجالس مهرداد خضری در شیراز

دفتر مرکزی  : شیراز - معالی آباد - مجتمع تجاري ثنا-تجاري ٢- مجموعه ودينگ سنتر مهرداد خضري

تلفن مرکزی: 36303040-071

امور تشریفات : 09196842060

مــــــــــــــز و ن :   09174398050

امور نمایندگی ها: 09177148050

m
- W e d d i n g - P h o t o g r a p h y - s t u d i o - s o l e n e